Best Recipes

Fašiangy

blogVeronika
Sviatkom Troch kráľov sa u nás končí vianočné obdobie a začínajú fašiangy.

K napísaniu tohto článku ma inšpirovali deti, ktoré za mnou prišli s otázkou, čo to tie fašiangy vlastne sú. A tak som si uvedomila, že nebude na škodu pátrať trošku hlbšie do histórie. Aby o nich nielen oni vedeli viac ako iba že sa v tomto období zvykli jesť rôzne šišky a fánky... 
V minulosti sa nazývali fašiangy "mjasopusť", kedy sa prestalo pred pôstom jesť mäso. V Čechách sa tento názov zachoval až do teraz (masopust), u nás ho vystriedal názov prebratý z nemčiny ("vast-schane").

Fašiangy sú sviatky radosti, veselosti a hojnosti. Označuje sa tak obdobie od Troch kráľov do Popolcovej stredy. Je to akési symbolické lúčenie sa so zimou a vítanie prichádzajúcej jari. V tomto období sa usporadúvali rôzne zábavy a veselice, sprievody v maskách, organizovalo sa aj množstvo svadieb. Mládenci a dievčatá boli uvádzaní do spoločnosti, učni sa stávali tovarišmi... Rovnako sa končilo s priadkami a začínalo sa tkať.
Žiadna dobrá zábava sa nezaobišla bez dobrého jedla. V tomto období si chcel každý aj v tomto smere pred pôstom poriadne užiť. Jedli sa najmä zabíjačkové jedlá, veľa mäsa, slanina, huspenina, nesmeli chýbať vyprážané šišky, fánky, či krapne. 
Počas poslednej fašiangovej zábavy, v utorok v noci pred popolcovou stredou, je zvykom pochovávať basu. Basa bola symbolom zábavy a jej pochovanie znamenalo, že všetky hodobné nástroje musia zmĺknuť, a človek sa mal počas pôstu "stíšiť". 

 

 

Inšpirovala som vás? Pošlite aj priateľom...


Objavujte

Podobné inšpirácie.

Adventný kalendár

V súčasnosti sa v obchodoch doslova prehýbajú regále pod obrovskou ponukou rôznych adventných kalendárov. My však máme radi, keď vieme čo jeme a preto si tie kalendáre vyrábame doma.

Dovolenka na Slovensku (s deťmi a so psom)

Odkedy sme sa stali s mojím manželom rodičmi, hovorili sme si, že keď deti trochu podrastú, ukážeme im Slovensko s batohom na pleci. Nevedeli sme sa dočkať, kedy už aj ten mladší zvládne nielen tie menej náročné turistické trasy. Tohtoročná „koronová“ situácia si dovolenku na Slovensku priam pýtala

Džemovanie

Nikdy by som si nebola pomyslela, že jedného dňa sa zo mňa stane žienka domáca, ktorá bude nielen vyvárať a vypekať, ale dokonca aj variť rôzne džemy! A čo je ešte lepšie, strašne ma to baví!

Moje inšpirácie - knihy

Často dostávam otázky typu, kde beriem inšpiráciu na všetko to varenie a pečenie. Ak by som mala odpovedať len jednou vetou, odpoveď bude jednoznačná: z knižiek (kuchárskych, samozrejme).

Moje kváskovanie

Tak ako mnohí z vás, i ja som si na začiatku svojej kváskovej životnej cesty hovorila, že na niečo také nemám čas. Všetko to chystanie, miesenie, či prekladanie sa mi zdalo byť veľmi komplikované. Mám pre vás dobrú správu: kváskovanie je super! A vôbec nie je zložité!

Vitajte v mojej kuchyni!

Teším sa, že ste zavítali do mojej kuchyne. Nájdete tu nielen množstvo rôznych receptov, ktoré sa pripravujú u nás doma, ale aj tipy a triky, ktoré môžu byť veľmi užitočné predovšetkým pre úplných začiatočníkov.

Kysnutá kakaová bábovka

Jednoduchá a nadýchaná ako vatička. Presne taká je táto dvojfarebná kysnutá bábovka.

Slivkové gule

Akékoľvek, nielen slivkové gule sú asi u väčšiny z nás "must have" jedlom, na ktoré sa nesmie zabudnúť v čase dozrievajúceho ovocia.

Vyskúšajte

Moje ďalšie inšpirácie.

so slaným karamelom

Krtkova torta

so slivkami

Makový slimák

chrumkavá chuťovka

Bryndzové tyčinky

s domácou žemľou

Domáci hamburger

zasýti a zahreje

Brokolicová polievka

aj ako hlavný chod

Hŕstková polievka

základný recept

Tortový korpus


Ešte niečo ?

Nové inšpirácie.

zeleninová nátierka

Muhammara

s kúskami čokolády

Tekvicové sušienky

bez vajíčka

Kefírové langoše

so štipkou kardamónu

Škoricové muffiny

so snehovou čapicou

Jemná tvarohová torta

s mandľovým maslom

Mandľovo-jahodový koláč

s čokoládovou polevou

Acidkový koláč

so žĺtkovým krémom

Mandľová torta

s maslovým krémom

Vanilkové tortičky