Best Recipes
verzia s vločkami

Ovsené linecké koláčiky

Linecké koláčiky patria u nás k akémusi základu vianočného pečenia. My ich máme veľmi radi a na sviatočnom stole nesmú chýbať. A preto som vyskúšala aj ich zdravšiu verziu. Časť múky som nahradila ovsenými vločkami..

potrebujeme:

125 g hladkej špaldovej múky

125 g celozrnných vločiek (ovsených, špaldových, ...)

125 g masla

60 g práškového cukru (ale postačí aj 30 g)

2 žĺtky

štipku soli

džem na zlepovaniePríprava
Kroky: 6

Linecké kolieska nemusíme zlepovať džemom, ak nechceme. Možeme ich podávať "len" ako klasické sušienky, ozdobiť ich farebnou polevou, poliať čokoládou ...

1.

Ovsené (alebo iné) vločky najskôr zomeliem v mlynčeku na kávu na jemný prášok. Ak nepoužívam klasický práškový cukor, ale napríklad prírodný trstinový, zomeliem aj ten.

2.

Cesto vypracujem v kuchynskom robote so sekacím nožom. Dám do neho múku, zomleté ovsené vločky, cukor, štipku soli, maslo a žĺtky.

3.

O niekoľko sekúnd sú všetky suroviny spojené. Takto vypracované cesto zabalím do potravinovej fólie a dám aspoň na pol hodinku do chladničky.

4.

Potom cesto vyvaľkám, vykrojím vybrané tvary a poukladám na plech vystlaný papierom na pečenie.

5.

Pečiem v rúre vyhriatej na 180 stupňov 8-10 minút, v závislosti od hrúbky a veľkosti vykrojených tvarov.

6.

Po vychladnutí zlepujem džemom podľa vlastného výberu.

Výber sladidla nechám na vás. Použite čo máte doma, resp.na čo ste zvyknutí. Ja používam buď práškový cukor, ale najčastejšie asi zomletý prírodný trstinový. 
Ak sa vám nechce mlieť vločky, nahraďte ich napríklad ovsenou múkou. Alebo akoukoľvek inou, zdravšou aletrnatívou ku klasicej bielej múke.

Inšpirovala som vás? Pošlite aj priateľom...


Objavujte

Podobné inšpirácie.

Linecké pečivo bez múky

Tento recept je výborným príkladom toho, že aj také vianočné maškrtenie môže byť o niečo zdravšie. A možno aj o niečo chutnejšie, napriek tomu, že pri pečení nepoužijete žiadnu múku a cukor.

Kváskové panettone

Poznáte Panettone? Je to typické talianske sviatočné sladké pečivo. Obyčajne sa pripravuje z droždia, hrozienok, ale aj kandizovanej citrusovej kôry, či mandlí... Ja som si tento rok vytýčila ako výzvu jeho kváskovú úpravu. I keď je príprava cesta o niečo zdĺhavejšia, nie je to nič náročné a výsledo

Zlepované kešu hviezdičky

Zlepované kešu sušienky sú zdravšou verziou klasického lineckého pečiva. Preto ak nechcete pri pečení použiť klasickú múku, či cukor, ste na správnej adrese.

Vianočný koláč

Vo Veľkej Británii majú svoj Christmas Pudding, my doma máme svoj "pivový koláč".

Opité medovníky

Medovníky patria bez debaty k najtradičnejším vianočným koláčikom. Ja vám tento raz ponúkam ich menej tradičnú, ale nemenej chutnú (ak nie chutnejšiu) "opitú" verziu.

Sušienky s mandľovým maslom

Toto sú asi tie najrýchlejšie sušienky, ktoré viem pripraviť. Ich príprava mi spolu s pečením nezaberie viac ako 15 minút! V poslednej dobe "fičím" na mandľovom masle, tak sa ho snažím používať kde sa dá.

Linecké pečivo

Krehké vianočné pečivo, ktoré nechýba asi na žiadnom sviatočnom stole. U nás doma by to bez neho ani neboli poriadne Vianoce.

Zázvorové rožky

Predpokladám, že vo väčšine domácnosti nájdete na sviatočnom stole vanilkové rožky. U nás ich nahradili rožky zázvorové, ktoré sú vďaka kandizovanému zázvoru trošku pikantné, ale pridaním mletých mandlí zároveň veľmi krehké a jemné.

Vyskúšajte

Moje ďalšie inšpirácie.

jemná a nadýchaná

Kysnutá kakaová bábovka

plnené marcipánom

Slivkové gule

so slaným karamelom

Krtkova torta

s domácou žemľou

Domáci hamburger

zasýti a zahreje

Brokolicová polievka

aj ako hlavný chod

Hŕstková polievka

základný recept

Tortový korpus


Ešte niečo ?

Nové inšpirácie.

so slivkami

Makový slimák

chrumkavá chuťovka

Bryndzové tyčinky

zeleninová nátierka

Muhammara

s kúskami čokolády

Tekvicové sušienky

bez vajíčka

Kefírové langoše

so štipkou kardamónu

Škoricové muffiny

so snehovou čapicou

Jemná tvarohová torta

s mandľovým maslom

Mandľovo-jahodový koláč

s čokoládovou polevou

Acidkový koláč

so žĺtkovým krémom

Mandľová torta