Best Recipes
Nepoznám človeka, ktorý by si raz za čas rád nepochutil na dobrej, domácej bábovke. Na svete je nekonečné množstvo rôznych receptov, niekoľko z nich máme v obľube aj my doma (tie nájdete medzi receptami). Zistila som však, že nielen začiatočníkov veľakrát od jej pečenia odradí neistota, či sa im ju po upečení podarí úspešne z formy vyklopiť. V tomto článku vám preto prinášam zopár tipov a trikov, ako to robím vo svojej kuchyni ja.


 

Ak ste v pečení bábovky úplný začiatočník, odporúčam vybrať si nejaký jednoduchší, nie príliš prekombinovaný tvar bábovkovej formy.

Pred pečením:

Klasické bábovkové formy (rozumej nie tie z rôzneho nepriľnavého povrchu, či silikónové) je potrebné pred pečením dobre vymazať. Závisí to od vašich preferencií alebo receptu, či formu vymažete zmäkknutým alebo roztopeným maslom, či olejom. V každom prípade buďte dôsledný a vymažte poriadne každý záhyb na forme.
Potom nasleduje fáza vysypávania. 

Vymazanú bábovkovú formu vysypte buď hrubou múkou, krupicou, strúhaným kokosom, mletými orechmi, mandľovou, či kokosovou múkou, ... a opäť buďte puntičkársky. Ja si volím druh posýpky podľa toho, akú bábovku pečiem. Ak som pri jej príprave použila kokosovú múku alebo kokos, tak formu vyspypem kokosom.. ak mandľovú múku, tak formu vysypem mletými mandľami, ... atď. Ale ako neutrálny základ úplne postačí obyčajná hrubá múka.

 

 

Po upečení:

Keď je bábovka hotová, vyberte ju na kuchynskú mriežku a nechajte ju vo forme chladnúť aspoň 15 - 20 minút. Potom prikryte formu tanierom alebo podnosom, na ktorom chcete bábovku servírovať. Opatrne bábovku preklopte. Forma bude ešte horúca, tak nezabudnite použiť buď chňapky alebo kuchynskú utierku. Chvíľu počkajte a opatrne nadvihnite formu. Bábovka by mala byť vyklopená. Ak by sa vám to predsa len nepodarilo, skúsené gazdinky odporúčajú prekryť povrch formy mokrou kuchynskou utierkou a opäť chvíľu počkať. Ja tento trik odskúšaný nemám, lebo som ho ešte nemusela použiť. :-)

 

 

Takže žiadne zbytočné stresy a obavy, pečenie si treba najmä užívať. Tak šup medzi moje recepty a vyberte si ten svoj obľúbený. Už viete akú bábovku upečiete? Tvarohovú, kakaovú alebo tekvicovú?

 

Inšpirovala som vás? Pošlite aj priateľom...

Vyskúšajte

Moje receptové inšpirácie.

z kvásku poliš

Domáce bagety

s tvarohom a jahodami

Piškótová roláda

rýchla maškrta

Domáci pribináčik


Ešte niečo ?

Nové inšpirácie.

z kvásku poliš

Domáce bagety

s tvarohom a jahodami

Piškótová roláda

raňajkové pečivo

Maslové uzlíky

so slivkovým lekvárom

Parené buchty

rýchla maškrta

Domáci pribináčik

s kešu krémom

Power koláčiky