Best Recipes
z pomalého hrnca

Marhuľový džem s medom a mätou

Presne tak, pomalý hrniec nie je super iba na prípravu vývarov, či trhaného mäsa. Je to skvelý pomocník aj pri varení domáceho džemu.

potrebujeme:

1,5 kg marhúľ

100 g medu

mätuPríprava
Kroky: 5

V pomalom hrnci nie je potrebné podlievať ovocie žiadnou tekutinou. Vystačí si s vlastnou šťavou, ktorá sa vďaka vareniu pri nízkej teplote nepripáli.

1.

Marhule umyjem, vykôstkujem a nakrájam na menšie kocky, ktoré dám do nádoby pomalého hrnca.

2.

Nakrájané marhule polejem medom, trochu premiešam a pridám aj mätu. Tú som previazala do malého zväzku, aby som ju po dovarení džemu jednoduchšie z hrnca vybrala.

3.

Prikryjem pokrievkou a pri nízkej teplote varím necelé dve hodiny. Závisí to od druhu a mäkkosti (zrelosti) ovocia, ktoré používate. Veľmi zrelé marhule budú hotové aj do 90tich minút.

4.

Po dovarení vyberiem z hrnca mätu a ovocie rozmixujem ponorným mixérom.

5.

Plním do menších, vysterilizovaných pohárikov, dobre uzavriem a otočím naopak (hore nohami). Nechám vychladnúť.

Keďže som džem pripravovala v pomalom hrnci, v ktorom sa ovocie varí pri nízkej a konštantnej teplote, použila som na dosladenie med. Samozrejme, že namiesto medu môžete použiť cukor a mätu môžete buď úplne vynechať alebo ju nahradiť napríklad vanilkovým luskom.

Ak pripravujete džem z väčšieho množstva ovocia, prípadne z ovocia, ktoré pustí viac šťavy, na zahustenie a zároveň aj na konzerváciu použite ešte buď citrónovú šťavu alebo prírodný pektín.

Ja radšej pripravujem menšie množstvo pohárikov, ktoré relatívne rýchlo spotrebujeme.

Inšpirovala som vás? Pošlite aj priateľom...


Objavujte

Podobné inšpirácie.

Brokolicový šalát

Pre mnohých možno nepredstaviteľná, ale verte mi, že naozaj skvelá kombinácia surovej brokolice, granátového jablka a semienok.

Bylinkové pesto

V čase, kedy máme k dispozícii množstvo čerstvých a voňavých byliniek, pripravujem bylinkové pesto do zásoby, do mrazničky.

Bylinkový falafel

Ak patríte k milovníkom podobných maškrtiek, skúste aj túto moju bylinkovú verziu s množstvom voňavého korenia.

Majonézový dresing

Žiadny dobrý šalát sa nezaobíde bez dobrej zálievky, či dresingu. Tento jednoduchý, majonézový dokáže pozdvihnúť aj tú najobyčajnejšiu zeleninu na vyššiu úroveň. A nielen tú...

Domáce bagety

S prípravou tohto pečiva musíte síce začať deň vopred, ale je to naozaj hračka. Neľakajte sa, zvládnu ho aj "nekváskovači". Kvások poliš sa pripravuje totiž z čerstvého droždia.

Kysnuté tekvicové pagáče

Recept na tieto tekvicové pagáče som si vymyslela v duchu hesla "varím zo zásob". A naozaj sa vydarili, deti ich chceli jesť ešte horúce.

Cesnakové slimáky

Pôvodne to mali byť žemličky alebo bagetky. V chladničke som však našla ešte medvedí cesnak, tak z toho nakoniec boli takéto slimáčiky.

Extra rýchly Naan

Naan je typickým pečivom predovšetkým v indickej kuchyni. Táto chlebová placka sa používa najmä ako príloha k hlavnému jedlu, ale môžete ju použiť aj ako chuťovku.

Vyskúšajte

Moje receptové inšpirácie.

s krevetami

Polievka Tom Yum

s citrónovou polevou

Citrónovo-makový chlebíček

plnené marcipánom

Slivkové gule

základný recept

Tortový korpus

zasýti a zahreje

Brokolicová polievka

aj ako hlavný chod

Hŕstková polievka

s tvarohom a ovocím

Narodeninová torta


Ešte niečo ?

Nové inšpirácie.